Image

11:51 PM / Friday August 7, 2020

11 May 2018

2018 Primary Election “At a Glance” Voters Guide

  • Facebook
  • Twitter
May 11, 2018 Category: Local Posted by:

Next Tuesday, Pennsylvania will hold its first election since Congressional voting district lines were modified by the Commonwealth’s Supreme Court.

The previous district lines, which were drawn after the 2010 Census, created areas that skewed outcomes in favor of the GOP candidates.

The gerrymandered districts were drawn in a convoluted manner — resulting in one district being referred to resembling “Goofy kicking Donald Duck” — that they became textbook examples of the practice around the country.

This remedial redistricting process has been faced with considerable pushback from the GOP-led state government.

There have  allegations of collusion and partisanship in the Pennsylvania Supreme Court, including calls for impeachment.

There have also been challenges mounted at the federal level regarding the overall constitutionality of the process .

Advocates for a democratic solution in which the voters themselves participate in the redrawing of maps are not totally satisfied with the outcome, either.

The situation as it stands will remain in place until the 2020 Census, barring any permanent changes in procedure.So, the long term redistricting battle is far from over.

The newly redrawn remedial map created three new Congressional districts in Philadelphia and vicinity — Districts 2, 3 and 5. (see maps for more details).

In the guide below, all endorsements listed are as of press time.

 

U.S. Senate — Democratic Candidates

U.S. Senator Bob Casey Jr.

(incumbent- running unopposed)

Website: www.bobcasey.com

Labor Unions-

Allegheny-Fayette County Central Labor Council; AFT Pennsylvania

Organizations-

Equality Pennsylvania; Pennsylvania Democratic Party; Philadelphia Tribune; Swarthmore Dems; 27th Ward Democratic Committee

 

U.S. Senate — Republican Candidates

U.S. Rep. Lou Barletta

Website: www.loubarletta.com

 

Rep. Jim Christiana

Website: www.jimchristiana.org

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Rep. Kerry Benninghoff; Sen. Jake Corman;Rep. Garth Everett;Rep.Mark Mustio;Rep. Dave Reed;Rep. Jesse Topper

 

U.S. Senate — Libertarian Candidates

Dale Kerns

Website: www.dalekerns.com

 

Pennsylvania Gubernatorial Candidates — Democratic Party

Gov. Tom Wolf (incumbent, running unopposed)

Website: www.wolfforpa.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune; Swarthmore Dems; 27th Ward Democratic Committee

 

Pennsylvania Gubernatorial Candidates — Republican Party

Laura Ellsworth

Website: www.ellsworth2018.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Carly Fiorina, former 2016 Republican candidate

Organizations-

Coatesville Times;Patriot News/Penn Live: Philadelphia Inquirer

 

Paul Mango

Website: www.mangoforpa.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Charles Anderson, Westmoreland County Commissioner; Preston Boop, Union County Commissioner; Dan Camp, Beaver County Commissioner; Stephen Dunkle, Mifflin County Commissioner; Sandie Egley, Beaver County Commissioner; Bruce Erb, Blair County Commissioner; Kim Geyer, Butler County Commissioner; Mark Hamilton, Tioga County Commissioner; Jeff Haste, Dauphin County Commissioner; Benjamin Kafferlin, Warren County Commissioner; Joseph Kantz, Snyder County Commissioner; Lee Knepp, Snyder County Commissioner; Christian Leinbach, Berks County Commissioner; Leslie Osche, Butler County Commissioner; Diana Irey Vaughan, Washington County Commissioner;Angela Zimmerlink, Fayette County Commissioner

Organizations-

Family Research Council Action PAC

 

Scott Wagner

Website: www.wagnerforgov.com

Endorsements:

Organizations-

Firearm Owners Against Crime(recommended); Republican Party of Pennsylvania

 

Pennsylvania Governor — Libertarian Party

Ken Krawchuk

Website: www.kenk4pa.com

 

Pennsylvania Lieutenant Governor — Democratic Party

Nina Ahmad

Website: www.ninaforpa.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Sen. Art Haywood

Organizations-

Feminist Majority; The 14th Ward Independent Democratic Club of Pittsburgh; Pennsylvania NOW; Philadelphia Tribune; Southeastern Pennsylvania Americans for Democratic Action; Swarthmore Dems

 

Kathi Cozzone

Website: www.cozzoneforpa.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Aryanna Berringer, former 2018 candidate for PA Lt. Governor; Lancaster County Commissioner Craig Lehman;

Organizations-

Chester County Democratic Committee; Lancaster Online

 

John Fetterman

Website: www.johnfetterman.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Anil Dham, member, Royersford Council; Allegheny County Executive Rich Fitzgerald; Bellevue Mayor Emily Marburger; Amy Demchik, member, Royersford Council; Bridgeport Mayor Mark Barbee; Conshohocken Mayor Yaniv Aronson; Jeannette Mayor Curtis J. Antoniak;  Alex Metricarti, member, Royersford Council; Monessen Mayor Matt Shorraw;  Joe Moskal, member, Royersford Council; Tiffany Moyer, member, Royersford Council; Senator Bernie Sanders (I – Vt.); Sharpsburg Mayor Matthew Rudzki; State Rep. Austin Davis; State Rep. Dan B. Frankel; State Rep. Ed. Gainey; Matt Stehman, member, Royersford Council;Turtle Creek Mayor Kelley Kelley; West Conshohocken Mayor Gregory Lynch; Wilkinsburg Mayor Marita Garrett

Labor Unions-

BCTGM Local 6; Brotherhood of Maintenance of Way Employees Division of the International Brotherhood of Teamsters; Faculty and Staff Federation of Community College of Philadelphia(AFT); Jim Johnston, President, Steelworkers Local 1219;United Steelworkers District 10;

Organizations-

Beaver County Democratic Committee; Cambria County Democrats; Capital Region Stonewall Democrats;Caucus of Working Educators; Dauphin County Democratic Committee; Equality Pennsylvania; Gettysburg College Democrats; High School Democrats of Pennsylvania; NORML; Penn Democrats; Pennsylvania Young Democrats; Philly for Change; Philadelphia Inquirer; Steel City Stonewall Democrats; 27th Ward Democratic Ward Committee; YCP Democrat-Progressive Alliance;  York County Young Democrats

 

Ray Sosa

Website: www.raysosa4pa.com

 

Mike Stack (incumbent)

Website:www.stackforpa.com

 

Pennsylvania Lieutenant Governor — Republican Party

Jeff Bartos

Website: www.wagnerbartos.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Inquirer

 

Kathleen Coder

Website: www.electkathycoder.com

Endorsements:

Organizations-

Ross Township Republican Committee

 

Peg Luksik

Website: www.pa4peg.com

 

Diane Irey Vaughan

Website: www.dianaforpa.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Chuck Anderson, County Commissioner;Preston Boop, County Commissioner; Herbert Bullers, County Commissioner;Dan Camp, County Commissioner; Dan Cusick, County Commissioner; Stephen Dunkle, County Commissioner; Sandie Egley, County Commissioner; Bruce Erb, County Commissioner; Peg Ferraro, County Commissioner;Kim Geyer, County Commissioner; Mark Hamilton, County Commissioner; Joe Kantz, County Commissioner;Lee Knepp, County  Commissioner; Christian Leinbach, County Commissioner; Dave Lohr, County Commissioner; Tony Massare, County Commissioner; Jack Matson, County Commissioner; Jack McKernan, County Commissioner; Cynthia Morrison, County Commissioner;Leslie Osche, County Commissioner; Former Senator Rick Santorum; Samuel Schiccatano, County Commissioner;Pete Smeltz, County Commissioner; Jeffrey Snyder, County Commissioner; Archie Trader, County Commissioner;James Yoder, County Commissioner; Angela Zimmerlink, County Commissioner

Organizations-

ACTION of PA; People Concerned for the Unborn Child; Susan B. Anthony List

 

Pennsylvania Lieutenant Governor — Green Party

Jocolyn Bowser- Bostick

Website: www.gpofpa.org

 

Pennsylvania Lieutenant Governor — Libertarian Party

Kathleen Smith

Website: www.facebook.com/kathy4ltgov

 

District 2 Candidates U.S. House of Representatives — Democratic Party

Brendan F. Boyle (incumbent)

Website: www.voteboyle.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Rep. Kevin Boyle; Rep. Bob Brady; former City Controller Alan Butkovitz; City Councilman Bill Greenlee; City Councilman Bobby Henon; State Rep. Ed Neilson

Labor Unions-

APWU Local 7098;Boilermakers Local 13; Bricklayers Local 1; Communication Workers of America Local 13000; FOP Lodge 5; FOP Lodge 37; IATSE Local 8; IBEW 98; Insulators Local 14; Ironworkers Local 401; Ironworkers Local 405; Plumbers Local 690; Operating Engineers; PGW Local 686; Sheet Metal Workers; Sprinkler Fitters Local 692; Steamfitters Local 420; Teamsters; Transport Workers Union Local 234; UNITE HERE; United Steel Workers

Other Organizations-

PennEnvironment; Philadelphia City Democratic Committee; Philadelphia Tribune

 

Michele Lawrence

Website: www.micheleforcongress.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Former State Sen. Shirley Kitchen; State Rep. W. Curtis Thomas

Organizations-

Logan Ministries Alliance, the Guardian Civic League and the North Philadelphia League of Voters, Black Clergy of Philadelphia

 

U.S. House of Representatives — Republican Party

David Torres (running unopposed)

Website: www.facebook.com/David-Torres-For-Congress

 

District 3 Candidates U.S. House of Representatives — Democratic Party

  

Dwight Evans (incumbent)

Website: www.dwightevans.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Mayor Jim Kenney; Former Governor Ed Rendell; Gov. Tom Wolf;

Labor Unions-

Gas Workers Local 686; Pennsylvania AFL-CIO; Philadelphia Building Trades; SEIU Pennsylvania State Council; Transport Workers Union 234 

Organizations-

Black Clergy of Philadelphia; Clean Water Action; 8th Ward; Guardian Civic League; Human Rights Campaign (HRC); Liberty City Democratic Club; National Organization of Women PAC; PennEnvironment; Pennsylvania Association of Staff Nurses and Allied Professionals; Philadelphia Tribune; Planned Parenthood Action Fund;27th Ward Democratic Committee; United Ward Leaders of Color

 

Kevin Johnson

Website: www.kevinjohnsonforcongress.com

Endorsements:

Labor Unions-

Philadelphia Federation of Teachers

U.S. House of Representatives — Republican Party

 

Bryan E Leib (running unopposed)

Website: www.facebook.com/LeibforPA

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Jeff Bartos, candidate for PA governor; City Councilman at Large Al Taubenberger; State Rep.John Taylo

Organizations-

Philadelphia Republican Party

 

District 5 Candidates U.S. House of Representatives — Democratic Party

Larry Arata

Website: www.electlarryarata.org

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Nick DiDonato, candidate for State Rep.- 184th Dist; Former Lansdowne Borough Council President Mary Rita Merlino

 

Margo Davidson

Website: www.pahouse.com/Davidson

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

 

Thaddeus Kirkland (currently mayor of Chester, Pennsylvania)

Website: www.kirklandforcongress.com

Endorsements:

Other Organizations-

Black Clergy of Philadelphia and Vicinity

 

Rich Lazer

Website: www.richlazerforcongress.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Councilman Darren Burrell, Darby Borough; Former Council President Janice Davis, Darby Borough; State Rep. Maria Donatucci; Mayor Harry Dunfee, Sharon Hill Borough; Councilwoman Janet English, Lansdowne Borough; Councilman Hykeem Green, Sharon Hill Borough; Yeadon Borough Mayor Rohan Hepkins; Councilman Wardell Holt, Lansdowne Borough; Councilman Ben Hover,Lansdowne; Councilwoman Tomeka “Taliah” Jones-Waters,Yeadon Borough; Mayor Jim Kenney; Councilwoman Dolores McCabe, Yeadon Borough; PA State Rep. Joanna McClinton, Councilman Ruby Munden, Darby Borough; Councilwoman Jennifer Parks, Darby Borough; Councilman Mark Squilla; State Senator Anthony H. ‘Tony’ Williams; Commissioner Richard Womack, president, Darby Township

Labor Unions-

American Federation of Teachers; AFSCME District Councils 33, 47 and1199c; Communication Workers of America; Delaware County FOP, Lodge 27; Firefighters Local 22; International Alliance of Theatrical Stage Employees, Local No 8; International Association of Machinists and Aerospace Workers; International Federation of Professional and Technical Engineers; International Longshoremen’s Association; Laborers District Council; Northeast Regional Council of Carpenters; Pennsylvania AFL-CIO; Philadelphia Building and Construction Trades; Philadelphia FOP, Lodge 5; Philadelphia Federation of Teachers Local 3; SEIU PA State Council;Teamsters Joint Council 53; Unite Here Locals 54,274 and 634

Other Organizations-

215 People’s Alliance; Working Families Party

 

Lindy Li

Website: www.lindyli.org

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

East Lansdowne Council Vice President Majovie Bland; Rep. Matt Cartwright(D- 17th District); East Lansdowne Council President Lindsay Crosby; East Lansdowne East Lansdowne Mayor John Dukes; Former Maryland Lieutenant Gov. Kathleen Kennedy Townsend; Nassau  N.Y. County Legislator Josh Lafazan; Rep.Ted W. Lieu( D- Calif.); Rep. Carolyn Maloney(D- N.Y.)

Organizations-

Pennsylvania College Democrats

 

Ashley Lunkenheimer

Website: www.ashleylunkenheimer.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Sybil Bell, Upper Darby Democratic Committee Member; Jennifer Booker, Upper Darby Democratic Committee Member;  Former Democratic 5th U.S. Congressional District Candidate Shelly Chauncey;  Dr. Sekela Coles, Upper Darby Township Councilwoman; Angela D’ Alessandro, Committee Member, Pennsylvania Democratic State Committee; Former Democratic 5th U.S. Congressional District Candidate Julie Eble; Md Nurul Hasan,Vice President, Millbourne Borough Council; Clara Johnson, President Pro Tempore, Yeadon Borough Council; Marianne Logue, Upper Darby Democratic Committee Member; Former Upper Darby Councilwoman Marah Manners; Andrea Mathias, Upper Darby Democratic Committee Member; Mohammad Helal Uddin, Upper Darby Democratic Committee Member; Former State Sen. Connie Williams; Former U. S. Senate Candidate Lynn Yeakel

Other Organizations-

Rafiqul Bhuiyan, Bangladesh Community Leader and Small Business Owner; Stacey Hawley, Upper Darby Public Schools Advocate; Iftekhar Hossain, President, Bangladesh Society of Pennsylvania; Montgomery County Democratic Committee; Mid-County Democratic Committee; Penn Democrats; Victory Fund

 

Mary Gay Scanlon

Website: www.scanlonforcongress.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Rep. Leanne Krueger-Braneky (D- 161st Dist. ); Delaware County Controller Joanne Phillips; Former Gov. Ed Rendell; Delaware County Sheriff Jerry Sanders; Delaware County Register of Wills Mary Walk

Other Organizations-

Delaware County Democratic Committee; Eddystone Democratic Committee; Lansdowne Democratic Committee; Marple-Newtown Democratic Committee; Nether-Providence Democratic Committee; Dr. Richard B.Noonan, former Superintendent of Schools, Wallingford-Swarthmore School District; Philadelphia Inquirer; Swarthmore College Democrats; Swarthmore Democratic Committee.

 

Molly Sheehan

Website: www.mollysheehan.org

Endorsements:

Organizations-

Aldan Democratic Organization; Americans For Democratic Action – Southeastern Pennsylvania; Demand Universal Healthcare; Haverford College Democrats; NOW PAC; Our Revolution – Lower Merion/Narberth; Our Revolution – SE Pennsylvania Chapter; The Party of Reason and Progress (PORP); The Political Revolution; Women Under Forty PAC

 

State Rep. Greg Vitali (D- Dist.166)

Website: www.vitali-forcongress.squarespace.com

Endorsements:

Jim Donahue, Vice-Chair and past Chair of Ridley Township Democratic Committee; Michael Finnegan, Chair, Sharon Hill Democratic Committee; Dorothy Gallagher, Chair,Collingdale Democrats; Paul Scoles, former Chair, Haverford Democrats, 2004 Democratic Congressional candidate 2004; Deborah Thomas, former Chair, Colwyn Democrats,past County Party Vice-Chair, member,PA Dem State Committee; Clifford Wilson,Chair, Folcroft Democratic Committee/Chair, Southeast Delco Dems

Other Organizations-

Clean Water Action; Women for Vitali

 

Theresa M. Wright

Website: www.votetheresamwright.com

 

Representative In Congress-5th District– Republican Party

Pearl Kim

Website: www.pearlkim4congress.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Former Montgomery County Controller and State Senate candidate Stewart Greenleaf, Jr.; Councilman David Oh

Organizations-

Delaware County Republicans;Philadelphia Republican Party

 

Pennsylvania State Candidates

Senator In The General Assembly-2nd District-Democratic Party

Christine M Tartaglione (incumbent, running unopposed)

Website: www.senatortartaglione.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

 

Senator In The General Assembly-4th District-Democratic Party

Art Haywood (incumbent,running unopposed)

Website: www.haywoodforsenate.com/

Endorsements:

Labor Unions-

AFT- PA

Organizations-

Conservation Voters of PA; Liberty City LGBT Democratic Club; 9th Ward Democratic Committee; PennEnvironment

 

Senator in the General Assembly-4th District- Republican Party

James Williams, Jr.

Website: www.jameswilliamsjr.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Republican Party

Senator In The General Assembly-8th District-Democratic Party

 

Anthony Hardy Williams (running unopposed)

Website: www.senatoranthonyhwilliams.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune; 27th Ward Democratic Committee

 

Representative In The General Assembly-152nd District-Democratic Party

Daryl Boling (running unopposed)

Website: www.darylboling.org

Endorsements:

Organizations-

Pennsylvania NOW

Representative In The General Assembly-152nd District-Republican Party

 

Tom Murt (incumbent, running unopposed)

Website: www.tommurt.org

 

Representative In The General Assembly-170th District-Democratic Party

Mike Doyle ( running unopposed)

Website: www.mikedoyleforpa.com

Labor Unions-

AFSCME District Council 47

Representative In The General Assembly-170th District-Republican Party

 

Martina White (incumbent, running unopposed)

Website: www.votemartina.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME District Council 33; Boilermakers Local 13; Bricklayers and Allied Craftworkers Local 1 PA-DE; Brotherhood of Locomotive Engineers and Trainmen; Drywall Finishers Local 1955; Fraternal Order of Police Lodge 5; Gas Workers Local 686; Glaziers Local 252; IAFF22 – Philadelphia Firefighters; IATSE Stagehands Local 8; IBEW Local 98; International Brotherhood of Teamsters Local 830; International Union of Operating Engineers Local 542; Ironworkers Local Union 405;IUPAT District Council 21; Painters 2011; PA State Nurses Association; PA State Troopers Association; Philadelphia Building Trades Council; Plasterers Local 8; UA Steamfitters Local 420

 

Representative In The General Assembly- 172nd District-Democratic Party

Kevin J Boyle (incumbent, running unopposed)

Website: www.pahouse.com/kboyle

Representative In The General Assembly-173rd District-Democratic Party

Mike Driscoll (incumbent, running unopposed)

Website: www.pahouse.com/Driscoll

 

Representative In The General Assembly- 174th District-Democratic Party

Ed Neilson (incumbent, running unopposed)

Website: www.pahouse.com/Neilson

 

Representative In The General Assembly- 175th District-Democratic Party

Debby Derricks

Website: www.debbyderricks.com

Michael H. O Brien (incumbent)

Website: www.repmikeobrien.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Mayor Jim Kenney; Gov. Tom Wolf

Philadelphia Federation of Teachers

Organizations-

Conservation Voters of PA; Equality PA; Liberty City LGBT Democratic Club; PennEnvironment; Mark Segal, Philadelphia Gay News; Planned Parenthood Pennsylvania; Sierra Club

 

Representative In The General Assembly-177th District-Democratic Party

Maggie Borski

Website: www.votemaggieborski.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME DIstrict Council 33; AFSCME District Council 47; American Federation of Teachers – PA; Philadelphia Federation of Teachers;

Other Organizations-

Emily’s List; PhillySetGo; Represent PAC; Run for Something

 

Joe Hohenstein

Website: www.votehohenstein.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Rep. Jared Solomon

Labor Unions-

Philadelphia Working Families Party; SEIU State Council (SEIU Local 32BJ, SEIU Healthcare Pennsylvania, SEIU Local 668 and the Pennsylvania Joint Board of Workers United)

Organizations-

Americans for Democratic Action – Southeastern Pennsylvania; Connie Dougherty(41st Ward Leader; Democratic Party); Humane PA; Liberty City LGBT Democratic Club; Philadelphia Neighborhood Networks;  Philly for Change; Reclaim Philadelphia; Sierra Club;Temple Association of University Professionals; Daniel Savage( 31st Ward Leader, Democratic Party; Margaret Rzepski (23rd Ward Leader, Democratic Party); 215 People’s Alliance

  

Sean Kilkenny

Website: www.facebook.com/ElectSeanKilkenny

Endorsements:

Labor Unions-

Fraternal Order of Police- Lodge No.5;  Northeast Regional Council of Carpenters;Pennsylvania AFL-CIO;Transport Workers Union Local 234

 

Dan Martino

Website: www.martinoforstaterep.com

 

Representative In The General Assembly-177th District-Republican Party

Patty-Pat Kozlowski

 

Representative In The General Assembly-179th District-Democratic Party

Jason T Dawkins (incumbent)

Website: www.pahouse.com/Dawkins

 

Abu Edwards

Website: www.abuedwards.com

 

Representative In The General Assembly-180th District-Democratic Party

Angel Cruz (running unopposed)

Website: www.pahouse.com/Cruz

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

 

Representative In The General Assembly-181st District-Democratic Party

Alex Deering

Website: www.unitedwithalex.com

Endorsements:

Organizations-

Caucus of Working Educators

 

Gilberto Gonzalez

Website: www.gonzalez181.com

 

Malcolm Kenyatta

Website: www.malcolmforpa.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Rep. W.Curtis Thomas; Pennsylvania Legislative Black Caucus

Labor Unions-

AFSCME District Council 33; AFSCME District 1199C; Philadelphia Firefighters & Paramedics Union IAFF Local 22; SEIU Pennsylvania State Council;

Organizations-

Liberty City Democratic Club; Neighborhood Networks; Pennsylvania AFL-CIO; Pennsylvania State Nurses Association; Philadelphia NOW; Philadelphia Tribune; Philly for Change; Philly Set Go; Planned Parenthood Pennsylvania Advocates; 215 People’s Alliance; Victory Fund

 

Lewis Nash, Sr.

Website: www.friendsoflewisnash.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Interfaith Coalition

 

Lewis Thomas III

Website: www.lewisforstaterep.com

 

Representative In The General Assembly-181st District-Republican Party

Thomas Milton Street

 

Representative In The General Assembly-182nd District-Democratic Party

Brian Sims (incumbent)

Website: www.sims4pa.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME District Council 47; Philadelphia Federation of Teachers

Organizations-

Equality Pennsylvania; PennEnvironment; Victory Fund

 

Representative In The General Assembly-184th District-Democratic Party

Elizabeth Fiedler

Website: www.elizabethfiedler.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Rep. Donna Bullock

Labor Unions-

AFSCME DIstrict Council 33; AFSCME DIstrict Council 47;AFSCME 1199C;Pennsylvania Association of Staff Nurses & Allied Professionals, Pennsylvania Working Families Party; UniteHere!

Organizations-

Americans for Democratic Action; Emily’s List; Keystone Progress; Equality Pennsylvania; Food and Water Action; Liberty City LGBT Democratic Club; PennEnvironment; Philadelphia Federation of Teachers; Philadelphia NOW; Philly DSA; Philly for Change; Planned Parenthood Pennsylvania Advocates; Represent PAC; Sierra Club

 

Jonathan Rowan

Website: www.jrforsouthphilly.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

State Rep.Maria Donatucci; State Sen. Larry Farnese; Councilman Mark Squilla; Former City Council President Ana Verna

Labor Unions-

CWA District 2-13, Locals 13,000, 13,301 & 13,500; FOP Lodge 5; IAFF Local 22; Pennsylvania AFL-CIO

 

Nicholas Didonato Jr.

Website: www.picknick184th.com/

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Larry Arata; Beth Grossman

 

Tom Wyatt

Website: www.southphilly4tomwyatt.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Former Deputy Mayor and Managing Director Rich Negrin; Joseph Marino; State Rep. Jared Solomon; State Treasurer Joe Torsella

 

Representative In The General Assembly-185th District-Democratic Party

Maria P Donatucci (incumbent, running unopposed)

Website: www.pahouse.com/donatucci

 

Representative In The General Assembly-186th District-Democratic Party

Jordan A Harris

Website: www.pahouse.com/Harris

Organizations:

Philadelphia Tribune

 

Representative In The General Assembly-188th District-Democratic Party

Diane Settles

Website: www.settles188.nationbuilder.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME District Council 33

 

James R Roebuck

Website: www.pahouse.com/roebuck

Endorsements:

Other Organizations-

PennEnvironment; 27th Ward Democratic Committee

 

Jeff Curry

Website: www.voteforjeffcurry.com

Endorsements:

Organizations-

Equality PA

 

Representative In The General Assembly-190th District-Democratic Party

Ray Bailey

Website: www.facebook.com/DemocratRaymondBaileyForPaDistrict194

 

Vanessa Lowery Brown (incumbent)

Website: www.pahouse.com/brown

Image

 

Wanda Logan

Website: www.wandalogan.com

 

Representative In The General Assembly-191st District-Democratic Party

Joanna E McClinton(incumbent, running unopposed)

Website: www.mcclintonforpa.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

 

Representative In The General Assembly-192nd District-Democratic Party

Morgan Cephas (incumbent, running unopposed)

Website: www.morgancephas.com

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

 

Representative In The General Assembly-194th District-Democratic Party

Pamela Delissio (incumbent, running unopposed)

Website: www.electpam.com

Endorsements:

Organizations-

Liberty City LGBT Democratic Party; Planned Parenthood Pennsylvania Advocates; Pennsylvania State Nurses Association; Represent

 

Representative In The General Assembly-194th District-Republican Party

Sean P. Stevens

Website: www.facebook.com/stevensfor194/

 

Representative In The General Assembly-195th District-Democratic Party

Donna Bullock (incumbent, running unopposed)

Website: www.donnabullock195.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME District Council 47; PA State Education Association PACE; Philadelphia Federation of Teachers

Organizations-

Courier Express; Equality PA;  Liberty City LGBT Democratic Club; Philadelphia Tribune; Planned Parenthood Pennsylvania Advocates; Represent;Sierra Club Pennsylvania Chapter

 

Representative In The General Assembly-197th District-Democratic Party

Danilo Burgos

Website: www.daniloburgos197.com

Endorsements:

Elected Officials and Candidates-

Councilman At- Large Allan Domb; Former Mayor John Street; State Sen. Sharif Street; State Sen. Christine Tartaglione; Sheriff Jewell Williams

Labor Unions-

AFSCME District Council 33; AFSCME District Council 47; Laborers District Council; Local 57; Local 332

Organizations-

Liberty City LGBT Democratic Club; Philadelphia Democratic Party

 

Frederick Ramirez

Website: www.facebook.com/fred197team

Endorsements:

Elected Officials-

Former State Rep. Ralph Acosta

Emilio Vazquez (incumbent)

Website: www.pahouse.com/Vazquez

 

Representative In The General Assembly-198th District-Democratic Party

Bernard A Williams

Website: www.bernardwilliams4pa.com

Endorsements:

Organizations-

Run for Something

 

Rosita C Youngblood(incumbent)

Website: www.pahouse.com/youngblood

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

Representative In The General Assembly-200th District-Democratic Party

 

Chris Rabb (incumbent)

Website: www.chrisrabb.com

Endorsements:

Labor Unions-

AFSCME District Council 47; American Federation of Teachers PA (AFT-PA); Faculty and Staff Fed of Community College of Philadelphia; Laborers District Council 322;Liberty City LGBT Democratic Club; Philadelphia Federation of Teachers (PFT) ; Philadelphia Council AFL-CIO; PSEA;SEIU PA State Council;SEIU-32BJ;UFCW

Organizations-

Equality PA; Humane PA; Greater Philly Association of Realtors; Neighborhood Networks;PennEnvironment; Pennsylvania Working Families; Philadelphia Tribune; Planned Parenthood;Political Revolution;Reclaim Philadelphia; 215 People’s Alliance;Vote ProChoice

 

Melissa Scott

Website: www.melissascottforpa.com

Endorsements:

Elected Officials-

Former Councilwoman Cherelle Parker; Marian Tasco

Other Organizations-

Philadelphia NOW

Representative In The General Assembly-201st District-Democratic Party

 

Stephen Kinsey (incumbent, running unopposed)

Website: www.pahouse.com/Kinsey

Endorsements:

Organizations-

Philadelphia Tribune

Representative In The General Assembly-202nd District-Democratic Party

 

Jared Solomon (incumbent, running unopposed)

Website: www.jaredsolomon.com

Representative In The General Assembly-203rd District-Democratic Party

 

Isabella Fitzgerald

Website: www.isabellafitzgeralddotorg.wordpress.com

Endorsements:

Elected Officials-

Democratic State Committee Candidates

 

Member Of The Democratic State Committee-1st Senatorial District

Rhea Powell

Micah Mahjoubian

Tom Young

Joe Celentano

Noam Kugelmass

Jon Geeting

Marylouise Isaacson

Andi Perez

Amanda Mcillmurray

Mariel J K Martin

Judi Golding Baker

Darrell L Clarke

Matthew D Myers

 

Member Of The Democratic State Committee-2nd Senatorial District

Mona Getzes Cohen

Meagan Ingerson

James Harrity

Richard Lombardo

Frank T Brzozowski

Erica Vanstone

Billy Cortes

Marnie Aument Loughrey

Catherine Bartch

 

Member Of The Democratic State Committee-3rd Senatorial District

Jaime Bouldin

Humberto Perez

David Rodriguez

Barbara Carroll

Dustin Morris

Sharon Vaughn

Jonathan M Gary

Robert Taylor

Latrice Y Bryant

Member Of The Democratic State Committee-4th Senatorial District

Sherrie Cohen

Carla Cain

Chris Rabb

Qasim Rashad

 

Member Of The Democratic State Committee-5th Senatorial District

John Delricci

James G Donnelly Sr

Kathy Enggasser

Patrick Parkinson

Mary Ann Quartullo

 

Member Of The Democratic State Committee-7th Senatorial District

Kathryn S Huggins

Ken Washington

Dewayne Drummond

Liam G Boyle

Kevin Bundy

Nat Lownes

Rebecca Poyourow

Joe Khan

John Brady

Monica Maria Djerassi

Jacque Whaumbush

Linda Norris

Lisa Rhodes

 

Member Of The Democratic State Committee-8th Senatorial District

Torri Douglas

Kyle Shenandoah

Kyle J Sampson

Marisa Piccarreto

  • Facebook
  • Twitter

Leave a Comment

Recent News

Sun Report

Pennsylvania to pay for mail-in ballot postage in election

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email ABOVE PHOTO: Mail-in primary election ballots are processed at the Chester County Voter...

Entertainment

Tamar Braxton pays tribute to boyfriend for ‘saving my life’

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email ABOVE PHOTO: Tamar Braxton (Photo: Jamie Lamor Thompson / Shutterstock) ASSOCIATED PRESS LOS...

Stateside

Trump bans dealings with Chinese owners of TikTok, WeChat

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email NEW YORK (AP) — President Donald Trump has ordered a sweeping but vague...

Color Of Money

How do you prepare for the future when life is so uncertain now?

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email BPT As the ongoing coronavirus pandemic continues to present health and economic challenges,...

Seniors

I thought shingles was an old person’s disease: What everyone 50+, needs to know about this disease

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email BPT Father, business owner and Rhode Island native Steve B. was forced to...

Go With The-Flo

Michael B. Jordan has teamed up with Color of Change to launch the #ChangeHollywood initiative

August 7, 2020

Tweet Share Pin Email ABOVE PHOTO: Michael B. Jordan  (Photo: BAKOUNINE / Shutterstock) By Florence Anthony A...

The Philadelphia Sunday Sun Staff